Екскурс в історичне минуле лінійних рівнянь


Рівняння першого степеня з однією змінною люди навчились розв’язувати дуже давно. Єгипетські вчені майже 4 тис. років тому шукане невідоме число називали «аха» (у перекладі - «купа») і позначали спеціальним знаком.
У папірусі, який дійшов до нас, є така задача: «Купа та її сьома частина становлять 19. Знайдіть купу». Тепер ми сформулювали б її так: «Сума невідомого числа і його сьомої частини дорівнює 19. Знайдіть невідоме число».  Задача зводиться до рівняння x+1/7*x=19.  Подібні задачі вміли розв’язувати вчені Стародавньої Греції, давнії Індії, Китаю. Давньогрецький математик Діофант (ІІІ ст.) розв’язував і складніші рівняння, зокрема такі, як у сучасних символах мають вигляд 630x2+73=6.
Узбецький математик IX ст. Аль-Хорезмі і багато його наступників усі рівняння записували словами не використовуючи математичних знаків.  Від прізвища Аль-Хорезмі, походить ще один важливий для сучасної науки термін – алгоритм. Так називають сукупність правил, користуючись якими, можна розв’язувати будь-яку задачу з певного класу задач.
До XIX ст. алгеброю називали науку, яка вивчає різні способи розв’язування рівнянь. Згодом вона значно розширилась, збагатилася новими ідеями. Тепер рівняння – тільки одна зі складових алгебри.

Комментариев нет:

Отправить комментарий